esref bey logo zeytinyaglari.jpg

Sıkça Sorulan Sorular

Nitelikli Zeytinyağı Nedir?

Nitelikli zeytinyağı, yüksek sıcaklıkla  hacim arttırıcı amaç güderek işlenmemiş olan genellikle butik üretimli yağlardır.  Butik üretim şartlarında üretilen ve doğru koşullarda ambalajlanan zeytinyağının içerisinde bulunan sağlığa yararlı bileşenler uzun süre muhafaza edilebilir. Nitelikli zeytinyağı, yoğun koku, aroma (taze bakla, çağla, ot ve zeytinliklerin buunduğu bitki örtüsü dokusu vb...) antioksidan, e vitamini, polifenol, oleik asit vb. insan sağlığına çok faydalı bir çok bileşen içerir. 

İyi Tarım Uygulamaları Nelerdir?

İyi Tarım Uygulamaları (İTU); İnsan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden üretilen, üretimi sırasında üretimle ilgili insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği, ürünün yetiştirildiği ülkenin tarımsal mevzuatına uygun olarak yapılan ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınarak kontrol edildiği ve sertifikalandırıldığı üretim şeklidir. İyi Tarım Uygulamaları, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsar. Her sene düzenli olarak Eşref Bey Zeytinliklerinden alınan toprak örnekleri ile toprağın uygunluğu, üretim esnasında toplanan zeytinlerden alınan numunelerle,  Eşref Bey Zeytinyağlarında sağlığa zararlı herhangi bir madde bulunmadığı denetlenerek, kontrolü sağlanmaktadır.

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Fark ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının içerisinde bulunan polifenol ve E vitamini gibi bir çok yararlı madde sıkım sırasında uygulanan 26 derece ve üzeri ısılarda kaybolur. Soğuk sıkım sırasında kilo başına alınan yağ miktarı düşse de içerisindeki yararlı maddelerin max. seviyede korunması sayesinde daha faydalı bir zeytinyağı elde edilmiş olur. Soğuk sıkım zeytinyağların diğer yağlara oranla fiyatlarının daha yüksek olmasının sebebi, bahsetmiş olduğumuz kilo başına alınan yağ miktarının düşük sıcaklıkta azalmasıdır. Soğuk Sıkım zeytinyağları çiğ tüketildiği takdirde, mide, bağırsak, kalp ve damar rahatsızlıklarına büyük miktarda faydası olduğu aynı zamanda cilt ve saç için de nemlendirici özellikte olduğu kanıtlanmış bilimsel bir gerçektir.

Filtreli ve Filtresiz Zeytinyağının Farkı Nedir?

Filtrelenmiş zeytinyağları sıkıldıktan sonra kağıt veya pamuk filtre olmak üzere iki farklı işlemden geçirilerek zeytinyağının içerisinde sıkım esnasında kalan partiküllerin ayrılması işlemidir. Filtresiz zeytinyağları ise sıkım işlemi sonrasında krom tanklarda dinlendirilerek yağın içerisinde partiküllerin dibine çökmesi işleminden sonra şişelenerek tüketime hazır hale getirilmesidir. Filtresiz zeytinyağlarının rengi görmeye alıştığımız zeytinyağlarına göre daha bulanıktır ve zamanla tortu dibe çöker. Bu tortu dibe çöktükçe yağın saklandığı şişe veya teneke değiştirilerek yağın taze kalması sağlanabilir. Filtre edilmemiş zeytinyağlar, filtreli yağlara göre aroma ve koku olarak çok daha yoğun zeytinyağlardır.

Hangi zeytinyağını tercih etmeliyim?

Filtresiz Soğuk Sıkım: 

Filtreli Soğuk Sıkım:

Filtresiz Naturel Sızma( Kontinu Sıkım):

Filtreli Naturel Sızma (Kontinu Sıkım):

*     : Koku ve Aroma Yoğunluğu

Zeytinyağımı nasıl saklamalıyım?

Zeytinyağının tavsiye edilen tüketim süresi ortalama 2 senedir​. Bu süre zarfı içerisinde, zeytinyağınızı oda sıcaklığında, ısı ve ışıktan koruyarak saklamalısınız. Zeytinyağınız teneke veya koyu renkli cam şişelerde aroma ve koku yoğunluğunu koruması için ağzı kapalı olarak korunmalıdır.  Zeytinyağı hiçbir koşulda plastik ile temas etmemeli ve oksijenle teması mümkün olduğunca engellenmelidir.