top of page

Sıkça Sorulan Sorular

Nitelikli Zeytinyağı Nedir?

Nitelikli zeytinyağı, zeytin meyvesi ezildikten sonra, yağı ve zeytin hamurunu yüksek sıcaklığa maruz bırakmadan, içeriğindeki tüm faydalı bileşenleri canlı tutarak üretilmiş zeytinyağıdır.  Doğru üretim şartlarıyla üretilen ve doğru koşullarda ambalajlanan zeytinyağının içerisinde bulunan sağlığa yararlı bileşenler uzun süre muhafaza edilebilir. Nitelikli zeytinyağı, yoğun koku, aroma (taze bakla, çağla, ot ve zeytinliklerin bulunduğu bitki örtüsü dokusu vb...) antioksidanlar, e vitamini, polifenol vb. insan sağlığına çok faydalı bir çok bileşen içerir. Hem yararlı madde içeriği hem de duyusal açıdan zengin zeytinyağlar, yapısı gereği nitelikli ve tüketilmesi sağlığa faydalı olan yağlardır.

 

Zeytinyağı Asitlik Derecesi Nedir?

Satışı yapılan tüm ürünler Naturel Sızma kategorisindeki, 0.8 asit değerinin altındaki saf zeytinyağlardır. 

2020 Erken Hasatı asit oranı 0.3 değerinde dizyemdir.

 

İyi Tarım Uygulamaları Nelerdir?

İyi Tarım Uygulamaları (İTU); İnsan sağlığına zararlı kimyasal, mikrobiyolojik, fiziksel kalıntılar içermeyen, çevreyi kirletmeden veya doğal dengeye zarar vermeden üretilen, üretimi sırasında üretimle ilgili insanların veya diğer canlıların refahının olumsuz olarak etkilenmediği, ürünün yetiştirildiği ülkenin tarımsal mevzuatına uygun olarak yapılan ve tüm bu işlemlerin kayıt altına alınarak kontrol edildiği ve sertifikalandırıldığı üretim şeklidir. İyi Tarım Uygulamaları, topraktan sofraya kadar uzanan bütün üretim ve pazarlama aşamalarını kapsar. Her sene düzenli olarak Eşref Bey Zeytinliklerinden alınan toprak örnekleri ile toprağın uygunluğu, üretim esnasında toplanan zeytinlerden alınan numunelerle,  Eşref Bey Zeytinyağlarında sağlığa zararlı herhangi bir madde bulunmadığı denetlenerek, kontrolü sağlanmaktadır.

 

Soğuk Sıkım Zeytinyağının Fark ve Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının içerisinde bulunan polifenol ve E vitamini gibi bir çok yararlı madde sıkım sırasında uygulanan 26 derece ve üzeri ısılarda kaybolur. Soğuk sıkım sırasında kilo başına alınan yağ miktarı düşse de içerisindeki yararlı maddelerin max. seviyede korunması sayesinde daha faydalı bir zeytinyağı elde edilmiş olur. Eşref Bey Zeytinyağları max. 23 derece sıkılarak üretilmektedir. Soğuk sıkım zeytinyağların diğer yağlara oranla fiyatlarının daha yüksek olmasının sebebi, bahsetmiş olduğumuz kilo başına alınan yağ miktarının düşük sıcaklıkta azalmasıdır. Soğuk Sıkım zeytinyağları çiğ tüketildiği takdirde, mide, bağırsak, kalp ve damar rahatsızlıklarına büyük miktarda faydası olduğu aynı zamanda cilt ve saç için de nemlendirici özellikte olduğu kanıtlanmış bilimsel bir gerçektir.

 

Kontinu Sıkım Nedir?

Kontinu sıkım zeytinyağlar soğuk sıkım zeytinyağlara göre daha yalın aromadadır. Çünkü soğuk sıkım zeytinyağlar max. 26 derece sıkılırken kontinu sıkım zeytinyağlar 30 derece sıkılır. Daha yüksek sıcaklıkta sıkıldığı için kontinu zeytinyağların faydalı değerleri soğuk sıkıma göre daha düşüktür ve pişirme işlemine uygun olan zeytinyağlardır.

 

Yakıcılık hissi neyle alakalıdır?

Yoğun Yakıcı olan zeytinyağlarımızın yakıcılığı asit derecesiyle ilgili değildir.

Erken hasatlı zeytinlerden sıkılan zeytinyağları yüksek polifenol içerdiği için yakıcı olur ve zeytinyağının sağlığa en yararlı hali bu yakıcı gövdeye sahip olanlarıdır.

Filtreli ve Filtresiz Zeytinyağının Farkı Nedir?

Filtrelenmiş zeytinyağları sıkıldıktan sonra kağıt veya pamuk filtre olmak üzere iki farklı işlemden geçirilerek zeytinyağının içerisinde sıkım esnasında kalan partiküllerin ayrılması işlemidir. Filtresiz zeytinyağları ise sıkım işlemi sonrasında krom tanklarda dinlendirilerek yağın içerisinde partiküllerin dibine çökmesi işleminden sonra şişelenerek tüketime hazır hale getirilmesidir. Filtresiz zeytinyağlarının rengi görmeye alıştığımız zeytinyağlarına göre daha bulanıktır ve zamanla tortu dibe çöker. Bu tortu dibe çöktükçe yağın saklandığı şişe veya teneke değiştirilerek yağın taze kalması sağlanabilir. Filtre edilmemiş zeytinyağlar, filtreli yağlara göre aroma ve koku olarak çok daha yoğun zeytinyağlardır.

 

Hangi zeytinyağını tercih etmeliyim?

Yeşil Zeytin Yağı: Yoğun Yakıcı, yoğun meyvemsi ve yoğun kıvam sevenlere... Çiğ tüketime uygundur.

Filtresiz Soğuk Sıkım: Yoğun meyvemsi ve yoğun kıvam sevenlere... Çiğ tüketime uygundur.

Filtreli Soğuk Sıkım: Yoğun meyvemsi sevenlere.. Çiğ tüketime uygundur.

Naturel Sızma: Yalın gövde sevenlere... Pişirme işlemine uygundur.

Zeytinyağımı nasıl saklamalıyım?

Zeytinyağının tavsiye edilen tüketim süresi ortalama 2 senedir​. Bu süre zarfı içerisinde, zeytinyağınızı oda sıcaklığında, ısı ve ışıktan koruyarak saklamalısınız. Zeytinyağınız teneke veya koyu renkli cam şişelerde aroma ve koku yoğunluğunu koruması için ağzı kapalı olarak korunmalıdır.  Zeytinyağı hiçbir koşulda plastik ile temas etmemeli ve oksijenle teması mümkün olduğunca engellenmelidir. Eşref Bey teneke ve şişe ambalajlamaları zeytinyağınızı en uygun koşullarda muhafaza etmek üzere tasarlanmıştır. Şişe ve tenekelerinizi ısıdan uzak muhafaza etmeniz gerekir.

Sızma zeytinyağı ile kızartma yapabilir miyim?

Zeytinyağının kızartmaya en uygun yağ olduğu bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.  Zeytinyağı yüksek ısıya daha dayanıklıdır bu yüzden kızartma yağı olarak daha sağlıklıdır ve kullanımı son derece uygundur.

 

Zeytinyağı sabunlarında kostik var mı?

Eski dönemlerde, sabun yapımında kostik yerine meşe ağacı külü kullanılırdı. Bu kül henüz kostik maddesi olmadığı için onun yerine kullanılmaktaydı. Kostiğin görevi ise; yağı sabun hale getirerek köpürmesini sağlayan ana maddedir. Meşe külü ve kostiğin yapısı incelendiğinde,  insan sağlığını tehdit edecek veya uzun süreli kullanımının insanda hasara sebep olacak hiçbir sonucu olmadığı uzmanlarca kanıtlanmıştır. Tek fark; meşe külü kullanılarak yapılan sabunların hızla dağılması, sabun dokusunda çamurlaşmalar oluşturması ve memnuniyetsizliğe sebep olmasıdır. Bu sebeple artık günümüz sabun üretimlerinde kostik kullanılmaktadır.

Eşref Bey sabunları Edremit’teki özel sabunhanemizde Naturel Sızma Zeytinyağları ile eser miktarda kostik ve farklı esanslarla üretilmektedir.

Kapıda ödeme seçeneği var mı?

Kapıda ödeme seçeneğimiz bulunmamaktadır.

bottom of page